Sosyal Medyada Biz}

Kompanzasyon Bakımı

Kompanzasyon Bakımı

KOMPANZASYON NEDİR?
Bilindiği gibi şebeke akım ve gerilimi alternatiftir yani her milisaniye de değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikten dolayı akımın aktif ve reaktif bileşeni ortaya çıkmaktadır. Faydalı iş yapan bileşen de aktif bileşendir. Sanayide ve evlerimizde kullandığımız birçok elektrik makinesi reaktif güçte çekmektedir. Herhangi bir iş yapmayan reaktif güç şebeke hatlarına fazladan aktif güç çekilmesine neden olmaktadır. Bu reaktif gücü sönümlemek için ters reaktif bir güç ile kompanze etmemiz gerekmektedir. Reaktif güç kontrol rölesi, çekilen reaktif gücü ölçerek bu güçlere göre kondansatörleri devreye alarak Cos ( Q) yi 1’e yaklaştırır. Bu nedenle reaktif güç çeken işletmelerde bir kompanzasyon panosu  mutlaka gereklidir.

KOMPANZASYON PANOSU BAKIMI
Her geçen gün elektriğe olan ihtiyacın artması beraberinde şunu da getirdi; kayıpları minimuma çekip aktif güçten maksimum faydayı sağlamayı. Enerjinin minimum kayıplarla iletilmesi ve gereksiz yere hatlara yüklenmemesi, kayıpların artmasına sebep olan reaktif gücün mümkün olduğunca düşük seviyelerde tutulması önemlidir.
Sanayi tesislerinde enerjinin verimli kullanılması için kompanzasyon panosunun bakımı olmazsa olmazlardandır. Kompanzasyon panosu verimli çalışan bir işletmede hem elektrik faturasında düşme meydana gelir hem de reaktif gücü fazla çekmekten kaynaklanan reaktif güç cezasına düşmemiş olur.
Kompanzasyon panosunun devamlı olarak verimli çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli en ufak bir reaktif güç anormalliğinde hemen gerekli bakımı yapmanız gerekmektedir. Kompanzasyon panosunu kurulum ve bakımı için konusunda tecrübeli uzman teknik kadromuzdan oluşan Elektrik Mühendislerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

17 Ocak 2015
Kompanzasyon Bakımı için yorumlar kapalı
10.168 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN